Blog

Kuchnia

Jak dbać o drewniane meble kuchenne?

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu, domownic spędzają w niej dużo czasu, często więc stanowi centrum życia. Najcześciej jest to miejsce przygotowywania i wspólnego spożywania posiłków, czasami przyjmowania znajomych, gości. Kuchnia stanowi wizytówkę naszego domu. Dzisiaj kuchnie charakteryzują się oryginalnym stylem, piękną aranżacją, dopasowanymi do wnętrza meblami, a w wyposażeniu znajdujemy nowoczesny sprzęt AGD. Aby kuchnie przez długi czas wyglądały jak nowe, cieszyły oko i pozytywnie wpływaly na nasze samopoczucie trzeba o nie odpowiednio zadbać – regularnie czyścić i konserwować odpowiednimi preparatami, które nie zniszczą delikatnych powierzchni.

JAK CZYŚCIĆ I DBAĆ O MEBLE?

Na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów przeznaczonych do czyszczenia różnych powierzchni z różnych zabrudzeń oraz pielęgnacji. Często produkty z wyższej półki nie różnią się jakością od tańszych zamienników, o opiniach samych użytkowników na ten temat warto poczytać na różnych forach. Poza tym istnieją preparaty, które można zrobić samodzielnie z produktów, które zapewne każdy ma w swoim domu.

Sklepowe detergenty do czyszczenia jak czyscic meble drewnianei pielęgnacji mebli w swoim składzie na ogół zawierają wosk lub odpowiednie oleje, które zabezpieczają meble przed osadzaniem się brudu, kurzu i wilgoci, a dodatkowo zawarte w nich składniki nadają piękny połysk. Ze względu na fakt, iż drewniane meble nie za dobrze znoszą nadmiar wilgoci, czyszcząc je powinniśmy używać miękkiej, lekko wilgotnej ściereczki z naniesioną na nią (a nie bezpośrednio na mebel !) niewielką ilością odpowiedniego środka.

W przypadku użycia zbyt dużej ilości preparatu należy szybko zebrać jego nadmiar tak, by nie powstaly zacieki.

TUSZUJEMY RYSY

Drewniane meble niestety bardzo łatwo jest porysować, a szczególnie jest to widoczne w domach, gdzie są dzieci i zwierzęta. Jeśli powstała rysa jest niewielka istnieje na szczeście sposób aby ją zatuszować. Taką ryse należy posmarować wazeliną kosmetyczną, zostawić na noc, a następnie delikatnie, ale dokładnie wypolerować.

JAK USUNĄĆ PLAMY?

Zabrudzone powierzchnie mebli drewnianych należy jak naszybciej oczyścić przy pomocy odpowiednych środków, by substancje nie wsiąkły w drewno. Najczęściej spotykane zabrudzenia to między innymi plamy z soków i owoców można usunąć bardzo łatwo. Należy użyć zwilżonej ściereczki i delikatnie przetrzeć powierzchnie. W kuchni łatwo o skaleczenie : plamy z krwi należy usuwać za pomocą ściereczki zwilżoną zimną wodą- Nie powinno się używać ciepłej wody! Nieco trudniej jest usunąc plamy z tłuszczu i olei – do tego rodzaju plam trzeba użyć specjalnych środków – nieodpowiednie mogą spowodować wchłonięcie brudu w powierzchnie mebla lub powstanie zacieków. Plamy po atramencie można usunąć ściereczną zwilżoną kwaskiem cytrynowym, a potem czyszczony mebel należy przetrzeć do sucha.

Na drewnianych blatach nie wolno stawiać bezpośrednio gorących naczyń, kubków z wrzątkiem, ponieważ może to spowodować powstanie nieestetycznych białych plam. Trzeba pamiętać o specjalnych podkładkach, które odizolują drewno od nadmiaru ciepła, ale nie jest to wielki wydatek – takie podkładki kosztują wręcz grosze, a w sklepach dostępny jest szeroki wybór wzorów i kolorów. Ale jeśli taka plama już powstała jest sposób by ją usunąć, trzeba jednak mieć na uwadze, że trudno jest pozbyć się jej za pomocą gotowych środków. Mieszanka soli oraz oliwy powinna sprawić, że plamy staną się bardzo łatwe do usunięcia za pomocą miękkiej szmatki.

Przede wszystkim trzeba pamietać, że do czyszczenia mebli drewnanych nie używamy szorstkich myjek ani ścierek, które mogą zarysować powierzchnie. Również użwanie silnych detergentów może spowodowac uszkodzenie mebli.